29/09/2024

Po co sztuka? Odcinek 21: 
O kilimach i kolekcjonowaniu. Rozmowa z prof. Piotrem Kordubą

W tym podcaście rozmawiam z profesorem Piotrem Kordubą, znawcą designu, architektury mieszkaniowej i kultury zamieszkiwania, autorem wielu książek, w tym niedawno wydanej, napisanej wraz z Jarosławem Trybusiem – „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, ale też (już samodzielnie) monografii poznańskich osiedli.

 

Rozmawiamy o kilimach, które prof. Korduba kolekcjonuje od czasów studiów (polecam anegdotę o kupieniu w Krakowie tego pierwszego). A jak wspaniała jest to kolekcja można zobaczyć na wystawie „Fenomen polskiego kilimu” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, która – już dwukrotnie przedłużona, potrwa do 24 listopada.


Gdy wysłuchacie tej rozmowy, zainteresujecie się kilimami, a może nawet zaczniecie sprawdzać, co jest do kupienia. Jestem pewna, że zachwycicie się i tymi starymi, i nowymi, bo sztuka wytwarzania pięknych tkanin ożyła dzięki kilku znakomitym, polskim firmom – Spotowi, Kosmosowi i Tartarudze.
 
Słuchajcie nas tu: link do Spotify

a poniżej zdjęcia z wystawy i kilka kilimów, o których wspominamy w rozmowie
  

 

 

Widok wystawy „Fenomen polskiego kilimu”: na pierwszym planie „Hiroszima” Ady Kieszkowskiej z 1960 roku

 

Widok wystawy „Fenomen polskiego kilimu”: po prawej „Noc kupały” z 2011 roku, kilim płochowy wg projektu Ewy Bochen i Macieja Jelskiego (Kosmos Project) i kilim „Chaos” wg projektu Edgara Bąka (Splot)

 

 


Logo podcastu: Darek Bylinka – Ubawialnia
Muzyka: fragmenty „Czarodziejskiej góry” Pawła Mykietyna
Montaż: Ewa Chyra


 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności