28/03/2023

Pietro Longhi, „Portret nosorożca”, 1751 – w audycji „Jest taki obraz”

Klara była gwiazdą swoich czasów. Urodziła się w Indiach w 1738 roku, miała zaledwie miesiąc, gdy jej matka została zabita przez  myśliwych. Młodym nosorożcem zaopiekował się wówczas wysoki urzędnik holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, traktując go jako domową atrakcję. Po krótkim czasie sprzedał ją koledze z firmy. Kapitan Douwe Mout van der Meer stał się właścicielem, ale też agentem Klary. Przez 17 lat, aż do śmierci zwierzęcia w 1758 roku, pokazywał ją w europejskich miastach. Klara odwiedziła wiele stolic, była też w Krakowie i Warszawie. W 1751 roku stała się atrakcją karnawału w Wenecji i została tam sportretowana na życzenie miejscowego arystokraty Giovanniego Grimaniego. Grimani zamówił portret Klary u wybitnego malarza Pietro Longhiego i nie był to jedyny wizerunek tego słynnego nosorożca, dwa lata wcześniej malował ją Jean-Baptiste Oudry, francuski portrecista królów.

 

Jak głosi afisz w dalszym planie obrazu Longhi namalował „Prawdziwy portret nosorożca". Zajęte jedzeniem siana zwierzę podziwiają zamaskowane postaci – typowe figury weneckiego karnawału. Jest też właściciel zwierzęcia kapitan ven der Meer z rogiem nosorożca w dłoni.  Klara straciła go w 1750 roku, obijając się o ściany klatki. W drewnianych lożach Longhi sportretował rodzinę Giovanniego Grimaniego i sylwetki przechodniów.

Gdziekolwiek Klara się nie pokazywała, wzbudzała prawdziwą sensację. W Paryżu po jej wizycie powstała modna fryzura „à la rhinoceros", a kapitan van der Meer zbijał kokosy na pamiątkach z jej wizerunkiem.

Czy nosorożec w finale filmu Felliniego „A statek płynie” jest aluzją do osiemnastowiecznej historii Klary?

 

Pietro Longhi, „Portret nosorożca”, 1751, Ca’Rezzonico, Wenecja – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.

 

Może zainteresuje Cię...

Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.

 

Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead

Archiwum

 

Do czytania

 

Do słuchania

 

Do oglądania

 

Polityka prywatności