Dawne tytuły obrazu „Kobieta ważąca perły” lub też „Kobieta ważąca złoto” należałoby zastąpić tytułem bardziej adekwatnym do przedstawionej w obrazie sytuacji – „Kobieta trzymająca wagę”. Waga jest bowiem pusta, co potwierdzono to podczas przeprowadzonej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku konserwacji obrazu. Błyszczą jedynie oświetlone krawędzie szalek. Kobieta zatem niczego nie waży lecz stabilizuje wagę, uważnie wypatruje, kiedy rozchwiane szalki zatrzymają się w stanie idealnej równowagi. Malarz uchwycił chwilę, w której stan ten wydaje się być już osiągnięty.
Za plecami kobiety znajduje się oprawione w bogate ramy malowidło przedstawiające Sąd Ostateczny. Dokładnie nad jej głową ukazany jest Chrystus rozstrzygający o losie zmartwychwstałych. I chociaż wyroki Zbawiciela są wieczne, odnoszące się do spraw ostatecznych, a kobiety doczesne i chwilowe, to jednak te dwie czynności są ze sobą związane. Oczekując na Sąd Ostateczny kobieta szuka właściwej równowagi dla własnego, ziemskiego życia. Z myślą o Zbawieniu, poważnie zastanawia się nad sobą i swoimi czynami.
Obraz Vermeera jest niewielki. Łatwo go ominąć i jedynie omieść wzrokiem. Jednak tych widzów, którzy zatrzymali na nim uwagę, przyciąga poezją. Ujmuje spokojem, nastrojem, delikatnym oświetleniem i subtelnością kolorów. Zwykłe przedmioty emanują magią, współtworząc ład i harmonię. Ujmująca jest koncentracja, z jaką kobieta czeka na wyważenie szalek. Tematem obrazu jest balans, wezwanie do wyważonego życia, a kompozycja obrazu podporządkowana jest prawom harmonii. Przenikają się w niej i równoważą elementy pionowe i poziome, pustka z masywnymi przedmiotami, mrok ze światłem. W ten sposób powstało 0,14 metra kwadratowego metafizyki, chociaż to nie jest przepis… .
Johannes Vermeera "Kobieta trzymająca wagę" - w audycji "Jest taki obraz" na stronie Polskiego Radia.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead