Jeden z mężczyzn studiuje globus nieba, drugi odmierza odległości na mapie ziemi. Pierwszy to astronom, drugi jest geografem. Obaj przedstawieni zostali przez Johannesa Vermeera na niewielkich obrazach. Czy były one parą, czy należały do większej serii – trudno powiedzieć. Opowiadają jednak podobną historię – fascynację ziemią i kosmosem; wszechświatem, który człowiek poznaje, a poznając zbliża się do odczytania harmonii i praw boskiej kreacji.
To zarazem pochwała niewielkiego narodu, który dzięki swej nauce i handlowi poznaje i zdobywa rubieże świata. Mapy, globusy, atlasy były wytwarzane przez amsterdamskie zakłady i nie miały sobie wówczas równych. Widzimy je w obu obrazach, podobnie jak przyrządy do mierzenia położenia gwiazd i odległości na ziemi. Vermeer ewokuję potęgę człowieka, a zarazem zadumę nad możliwościami i granicami poznania.
Johannes Vermeer, „Astronom”, ok.1668, Luwr, Paryż i „Geograf”, ok.1669, Städel, Frankfurt nad Menem – w audycji Polskiego Radia „Jest taki obraz”.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead