XIX wiek, w którym powstała większość słynnych muzeów świata, był również złotym czasem muzeów londyńskich. Na próżno by jednak szukać w British Museum, czy National Gallery nastroju tamtych czasów. Po renowacjach i adaptacjach to nowoczesne instytucje, przystosowane do potrzeb dzisiejszej turystyki muzealnej. W Londynie jest jednak jedno muzeum, testamentem założyciela uchronione przed większymi zmianami i modernizacjami. Tam czas się zatrzymał. To muzeum Johna Soane’a zajmujące trzy kamienice przy Lincoln Fields Inn, w centrum Londynu, w dzielnicy Holborn.
John Soane (1753-1837) był wybitnym angielskim architektem czasów regencji. Gromadził dla siebie i na potrzeby swoich studentów traktaty i rysunki architektoniczne; stworzył olbrzymie lapidarium, w którego skład wchodzą fragmenty i detale budowli z całego świata. Jest ich tyle, że wypełniają kilka poziomów trzech kamienic. Zdaje się, że niczego tu nie wymieniono, nawet haczyków. Aby pokazać obrazy Bellotta kustosz otwiera drewniane skrzydła szafy. To miejsce pełne uroku, ale zarazem bardzo ekstrawaganckie - sen szalonego architekta, który stworzył wizualną encyklopedię architektury, zamieniając w nią własny dom.
Kolekcja Soane’a to tysiące obiektów, w tym egipskie i rzymskie starożytności. Chlubą kolekcji jest sarkofag faraona Setiego I. Sarkofag był najdroższym przedmiotem zakupionym przez Soane’a. Po nabyciu odkrytego w 1817 roku zabytku, Soane zorganizował trzy przyjęcia z wytwornymi i wpływowymi gośćmi, aby uczcić jego przybycie.
W Picture Room znajdują się najcenniejsze obrazy, rysunki i ryciny z kolekcji Sir Johna Soane’a, w tym dzieła Hogartha, Canaletta, Turnera i Piranesiego. Aby w małym pokoju pomieścić dużą ilość obrazów Soane zawiesił je w gęstej tapecie i użył ruchomych skrzydeł, które do dzisiaj otwierane są przez pracowników muzeum.
W maju 2023 roku, po długiej renowacji i pierwszy raz od 1837 roku, otwarto dla publiczności Drawing Office, mieszczące się na poddaszu studio, które było za czasów Soane’a miejscem pracy jego kreślarzy i uczniów. Na ścianach eksponowana jest bogata kolekcja gipsowych odlewów - kopii antycznych detali architektonicznych, a także makiety projektów samego Soane’a, w tym model jego najwybitniejszego projektu - gmachu Banku Anglii. W pomieszczeniu tym gościć będą stypendyści muzeum, zarówno architekci, jak i artyści sztuk wizualnych, którzy podczas rezydencji tworzyć będą dzieła nawiązujące do kolekcji i projektów samego Soane’a.
Muzeum Sir Johna Soane'a zajmuje trzy budynki: Lincoln's Inn Fields nr 12, 13 i 14. Architekt kupił i przebudował każdy z nich, zamieniając je w muzeum z własną kolekcją. Muzeum powstawało w latach 1792-1823.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead