Paryż ze swoimi szerokimi bulwarami, małymi uliczkami, placami, skwerami i ślepymi zaułkami ma podziemny odpowiednik w systemie kanalizacji, a każdy kanał nosi nazwę ulicy, pod którą się znajduje. Można je zwiedzać, ale udostępnione podziemia Paryża to zaledwie znikoma część imponującego labiryntu, w którego skład wchodzą nie tylko kanały ściekowe, ale też katakumby i kamieniołomy.
Ta ogromna podziemna sieć oprócz legalnych, kupujących bilety zwiedzających, ma również wielką rzeszę potajemnych eksploratorów, nielegalnie zapuszczających się w „trzewia lewiatana”. Tak nazwał podziemia Paryża Wiktor Hugo, a jeden z bohaterów „Nędzników” zabłądził w labiryncie, który zdawał się nie mieć wyjścia. W tamtych czasach była to obrzydliwa kloaka. Dzisiaj to największy i najnowocześniejszy na świecie system kanalizacji miejskiej, zapoczątkowany, powiększany i modernizowany od 1370 roku.
Kule używane dawniej do czyszczenia tuneli kanalizacyjnych pod Sekwaną.
Jedna z galerii znajduje się w przebudowanym kanale burzowym. Dzisiaj ścieki transportowane są rurami pod sklepieniem .
Sieć kanałów Paryża obejmuje 2100 kilometrów, chociaż zwiedzającym udostępniona jest tylko niewielka część kanałów (600 metrów), a wycieczka nie trwa dłużej niż godzinę. W tym miejscu zamiast muzealnych kapci dostaje się maseczkę na twarz chroniącą przed nieprzyjemnym zapachem, a w pierwszej gablocie, jaką spotykają widzowie stoją wypchane szczury. To one są bohaterami podziemnego miasta, na każdego Paryżanina przypadają trzy. Dziennie zjadają 100 ton znajdujących się w ściekach odpadów. Czyż nie należy im się miejsce w muzealnej gablocie… ?
Muzeum Kanalizacji w Paryżu założono w 1975 roku. W 2018 zadecydowano o jego remoncie i unowocześnieniu ekspozycji. Ponownie otwarto muzeum w 2021 roku. Wejście do Musée des Égouts de Paris znajduje się w parku pomiędzy Quai d’Orsay a Sekwaną, na lewym brzegu rzeki w 7. Dzielnicy.
Wszelkie teksty przedstawione na stronie grazynabastek.pl są objęte prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Autorki jest zabronione.
Projekty logotypów: Darek Bylinka – Ubawialnia
Wykonanie strony: Sztuka do kawy
Zdjęcie w nagłówku strony: © Matthew Hollinshead